Blender'da Video Düzenlerken Kasma - Çözüm

Subscribe to my newsletter and never miss my upcoming articles

Çözümüne geçmeden önce, bu sorunun neden kaynaklandığını anlamanızda fayda olduğunu düşünüyorum. Teknik detaya inmeden kısaca özetleyeyim.

Diğer video düzenleme programlarında projeye bir video eklediğimizde, video editör programı sisteme fazla yük bindirmemek ve düzenleme esnasında video daha hızlı okunabilmesi için ayrıştırır. Bu sayede düzenleme esnasında sistemimiz çok yorulmaz.

Bu işlem kimi zaman sadece düzenleme yaparken düşük kaliteli video kullanmak şeklinde olur. Video çıktımızı alırken, düşük kaliteli videoyu işlemek yerine düşük kalite videoda yapılan değişiklikleri yüksek kaliteli videoya uygular.

Veya videoyu daha hızlı oynatmak için aktif kareye gelmeden daha öncesinde bu kareyi hafızaya alır.

Özetle bir çok video editör programı otomatik olarak bu yöntemlere başvurur.

Blender'a baktığımızda bu işlemleri manuel olarak yapmamız gerekiyor. Aslında öyle korkutucu işlemler de yapmıyoruz. Hemen gözümüzde büyütmeyelim.

Blender Video Düzenlemede Kasma veya Gecikme Sebepleri

1. Video Çözünürlüğü

Eğer eklediğimiz videonun çözünürlüğü yüksekse önizleme ekranında fps düşüşü görebiliriz.

Çözümü:

Bu işlem için Proxy & Cache'den yardım istiyoruz.

Sequencer panelinde video dosyamız seçiliyken, N tuşuna basarak araçlar bölmesini açıyoruz. Buradan Proxy & Cache sekmesine geçiyoruz.

proxy1.png

Strip Proxy & Timecode'un yanındaki kutuya tik attıktan sonra hemen altında yüzdesel olarak 4 seçenek görüyoruz. Bu seçeneklerden en küçüğü olan 25% seçtiğimiz videonun kalitesini mevcut kalitesinin %25'ine kadar düşürüyor. Bu sayede düzenleme esnasında video daha hızlı yükleniyor. Tabi ki endişelenmenize gerek yok. Çıktı alırken kaliteli olan videonuz üzerinden çıktı alıyor. Bu işlem sadece düzenleme ekranı için.

Hemen yukarısındaki Set Selected Strip Proxies butonuna basalım. Açılan küçük pencereyi aşağıdaki hale getirelim.

proxy2.png

Tekrardan 25%'yi ve ek olarak Overwrite'ı seçelim. Bu sayede eski oluşturduğumuz proxy dosyasının üzerine yazabiliriz. OK butonuna bastıktan sonra Rebuild Proxy and Timecode Indices butonuna basıp proxy'mizi oluşturalım. Oluştururken şöyle bir ilerleme barı gözükecek.

proxy3.png

Bu barı görmediyseniz sıkıntı yok. Belki de videonuzun süresi kısa olduğu için proxy'i hızlıca oluşturmuş olabilir.

Bu aşamaya kadar proxy oluşturmayı gördük. Oluşturduğumuz proxy ile düzenleme yapabilmek için;

Önizleme (videoyu gördüğümüz) ekranında, N tuşuna basıp araç menüsünü açalım. View sekmesinden Proxy Render SizeProxy size 25% yapalım. Böylelikle programda bir hafifleme elde edebiliriz.

proxy4.png

Videonun daha hızlı yüklenmesi için otomatik olarak hafızaya alınmasını istersek Prefetch Frames alanına tik atabilirsiniz. Gerçekten çok faydası olur.

2. Sesi Hafızaya Alma

Belki de programın kasmasının sebebi sadece video çözünürlüğü değildir. Ses dosyası da kasmaya neden olabilir. Yapacağımız işlem gayet basit.

Çözümü:

Ses dosyasını seçtikten sonra N butonuna basarak araç menüsünü açıyoruz. Strip sekmesinden Source bölümüne geliyoruz ve Caching alanına tik atıyoruz. İşte bu kadar!

proxy5.png

Buraya kadar geldiyseniz ve hala işe yarar bir çözüm bulamadıysanız bilgisayarınız bu program için uygun olmayabilir.

No Comments Yet